Rezultatele Concursului de creație literară „Orizonturi” 2017

Data: 08.06.2017       Beneficiar: Comunitatea bistrițeană

Câștigătorii Concursului de creaţie literară „Orizonturi”

Ediţia XXIII, 2017

 

 

Secţiunea Proză

 

Numele şi prenumele elevului

Titlul lucrării

Unitatea de învăţământ

Prof. coordonator

 

 

 

Clasa a IV-a

 

Premiul I

 

Mândrean Andrei-Sebastian

„Tainele muzeului”

CN „Andrei Mureşanu”

Sidor Maria-Tatiana

Premiul II

 

Iacoban Cristiana-Maria

„Povestea celor trei anotimpuri”

CN „Andrei Mureşanu”

Sidor Maria-Tatiana

Premiul III

 

Bercea Ana-Maria

„Puiul de căprioară”

CN „Andrei Mureşanu”

Sidor Maria-Tatiana

Menţiune

 

Ciurdaş Maria-Alexandra

„Şuviţa de aur”

CN „Andrei Mureşanu”

Sidor Maria-Tatiana

 

 

 

 

 

 

Clasele V- VI

Premiul I

Jurcan Thea

„Şcoala pisicuţelor”

Şcoala Gimnazială nr. 1 Bistriţa

Hădărău Cristina

 

Premiul II

Cornea Victoria

„În sfârşit, o zi cu ghinion”

Şcoala Gimnazială nr. 1 Bistriţa

Hădărău Cristina

 

Premiul III

Mocanu Ariana

„Mica problemă a Universului”

Şcoala Gimnazială „Ştefan cel Mare”

Feldrihan Claudia

 

Premiul III

Hîruţa Maria

„Cele 7”

Şcoala Gimnazială nr. 4 Bistriţa

Coman Crina

 

 

 

 

 

Menţiuni

Chiciudean Dorothea

„Apus de soare la marginea pădurii”

„Frânturi de vacanţă”

Şcoala Gimnazială nr. 1 Bistriţa

Pop Marinela-Ionela

 

Hlinca Vlad

„Lumea cărţilor”

Liceul Tehnologic Lechinţa

Ţigurean Tanai

 

 

 

 

 

 

Clasele VI-VIII

Premiul I

Orban Miruna Diana

„Vise de copil, speranţe de aur”

Şcoala Gimnazială nr. 1 Bistriţa

Trombitaş Cristina

 

Premiul II

Bora Andreea

„Dansei”

Şcoala Gimnazială nr. 4 Bistriţa

Udriş Geanina

 

Premiul III

Cozan-Zoltan Jenyfer-Crista

„Poarta”

CN „Andrei Mureşanu” Bistriţa

Hîruţa Aurelia

 

 

 

 

Menţiuni

Bocskai Eliza-Blanka

„O poveste obişnuită”

CN „Andrei Mureşanu” Bistriţa

Gaspar Zita-Erzsebet

 

Moldovan Alexandra

„Punctul culminant”

CN „Andrei Mureşanu” Bistriţa

Hîruţa Aurelia

 

Sidor Alexandru Mario

„Escapada”

CN „Andrei Mureşanu” Bistriţa

Hîruţa Aurelia

 

 

Secţiunea Poezie

 

Numele şi prenumele elevului

Titlul lucrării

Unitatea de învăţământ

Prof. coordonator

 

Clasa a IV-a

 

Premiul II

 

Sfintean Mara

„Stăpânul meu”, „Aripi de biscuiţi”, „Ghiocei coloraţi”

Palatul Copiilor Bistriţa

Nuşfelean Ionela Silvia

Premiul III

 

Dohotari Alexia

„Aburii amintirilor”

Palatul Copiilor Bistriţa

Nuşfelean Ionela Silvia

 

 

 

 

 

 

Clasele V-VI

Premiul I

Neagoş Luisa

„Prieteni”, „Mama”, „Copilăria”

Şcoala Gimnazială nr. 1 Bistriţa

Hădărău Cristina

 

Premiul II

Rebrean Iulia

„Instantaneu de primăvară”, „Aripi”, „Leacul”

Palatul Copiilor Bistriţa

Nuşfelean Ionela Silvia

 

Premiul III

Suto Adreea Karina

„Suflet de copil”, „Pisicuţa”, „Ascultarea”

CN „Liviu Rebreanu” Bistriţa

Burje Carmen

 

Menţiuni

Gheorghiu Andreea Raluca

„Primăvara a sosit”, „Sărbătorile-au sosit”, „Toamna cea bogată”

CN „Liviu Rebreanu” Bistriţa

Burje Carmen

 

Andreica Erik

„Draga mea copilărie”, „Vara”, „Sara”

Liceul Tehnologic Lechinţa

Ţigurean Tania

 

Şurean Diana

„Balul florilor”, „Păpuşica”, „Fratele meu”

Liceul Tehnologic Lechinţa

Ţigurean Tania

 

Deac Codruţa

„Copilărie”, „Bunica”, „Mama”

Liceul Tehnologic Lechinţa

Ţigurean Tania

 

Ilan Maria

„Şcoala”, „Căţelul”, „Vacanţa

Liceul Tehnologic Lechinţa

Ţigurean Tania

 

 

 

 

 

 

Clasele VII-VIII

Premiul I

Resvanţă Roxana

„Urmările poeziei”, „Întoarcerea”, „Lăsând în urmă”

Palatul Copiilor Bistriţa

Nuşfelean Ionela Silvia

 

Premiul II

Encean Teodor

„Ultimul rămas în picioare”, „În căutare”, „Pretendent la glorie”

CN „Andrei Mureşanu”

Hîruţa Aurelia

 

Premiul III

Pintican Andreea Lucia

„De-ale copilăriei”, „Copilăria ca un fluture”, „Vis de copil”

Şcoala Gimnazială nr.1 Bistriţa

Trombitaş Geanina

 

Juriul format din:

profesor: Roxana Kovacs

profesor: Alina Tomi

bibliotecar: Rodica Linul